1-5% - HŰSÉGPONT - 180 napig + TÖBB, OLCSÓBB - Gyors, DISZKRÉT SZÁLLÍTÁS 990 Ft-tól, INGYENES: 21.000 Ft-tól

Tel.: 06 20 540 3749     hétfőtől csütörtökig 10-16 óráig

vitalimax.hu --- potenciakiraly.hu --- vitalimen.hu

vitalimax.hu  R E G I S Z T R Á C I Ó

Nátha

2011.08.23 19:48

A megfázós orrfújós napok...

 


A megfázás, más néven hűléses hurut, akut légzőrendszeri betegség, akut nasopharyngitis, egyszerű meghűlés, nátha, catarrhus, egy akut fertőzéses betegség, mely az orr, a torok és a tüdő nyálkahártyáját támadja.

 



Elsősorban vírusok okozzák, de néha bakteriális fertőzés is fokozhatja. A megfázásnak nincs pontos tudományos és orvosi definíciója. A megfázás a leggyakoribb fertőzéstípus az emberek körében.

 



Bár megfázásnak nevezzük nincs tudományos bizonyíták arra, hogy valóban a test hőmérsékletének a lehülése okozná ezt a betegséget. Általában cseppfertőzés útján terjed, de nem annyira a légutakon keresztül, hanem inkább a kezünkkel a szánkba vitt kórokozókkal. A közösen használt billentyűzet, az ajtókilincsek, a tömegközlekedési eszközök kapaszkodói mind a fertőzés forrásai lehetnek.

 



Hogy miért inkább a hidegebb őszi-téli napokban terjed ez a betegség? Egyrészt mert többet tartózkodunk zárt terekben, másrészt az újabb kutatások azt mutatják, hogy jelentős szerepe van a szürke, téli napok során lemerülő D vitamin készletünknek. Ha alacsony a D vitamin szint a szervezetünkben az immunrendszerünk sem tud maximális telejesítményt nyujtani.

 



Mivel a tünetek hasonlóak gyakran összekeverjük az influenzát a megfázással. Bár mind kettő vírus fertőzésből ered a megfázás jóval gyakoribb és enyhébb lefolyású.

 



Lássuk hát hogy hogyan tudjuk megkülönböztetni őket:

 


Tünetek


Megfázás


Influenza


Láz


Ritkán


Jellemző, 3-4 napig tartó magas láz


Fejfájás


Ritkán


Erőteljes


Általános fájdalmak


Enyhe


Általános, gyakran erőteljes


Gyengeség, rossz közérzet


Enyhe


Erős, 2-3 hétig is tarthat


Extrém kimerültség


Soha nem fordul elő


A kezdetektől erőteljes


Bedugult orr


Gyakori


Néha előfordul


Tüsszögés


Általános


Néha előfordul


Torok fájás


Gyakori


Néha előfordul


Köhögés, mellkasi fájdalom


Enyhe vagy közepes


Általános, nagyon erőssé válhat


Szövődmények


Arcüreg gyulladás, fülfájás


Tüdő és mellhártya gyulladás, hörgő gyulladás

 



A nátha kezdeti tünetei az enyhe hidegérzet, didergés, az orrnyálkahártya gyulladása, torokkaparás, torokfájás, a későbbi stádiumokban pedig a köhögés, fejfájás, végtagfájdalmak, néha láz.

 



Érdekes paradoxon, hogy az erősebb immunrendszerű betegek esetében a megfázás tünetei sokkal erősebbek, mint a gyengébb immunrendszerűeknél. Ennek az a magyarázata, hogy a tüneteket nem a vírusok okzzák önmagukban, hanem a szervezet védekezésének az eredményei. Ha erősebb az immunrendszer erősebb a védekezés is és így erősebbek a tünetek. Viszont erősebb immunrendszerrel nehezebben kapjuk el a betegséget és gyorsabban is gyógyulunk ki belőle.

 



Petrányi Gyula, a Semmelweis Orvostudományi Egyetem professor emeritusa szerint: Enyhe esetben (a nátha gyógyítása) fölösleges. Súlyosabb esetben sem tudunk sokat tenni.

 



A megfázás kezelésének fontos része a testi nyugalom. A beteg tartózkodjon meleg, de nem túlfűtött szobában. Köhögés és orrfolyás esetén (különösen kisgyermekeknél) nagyon fontos a folyadékpótlás. A kávé és az alkohol fogyasztása ilyenkor kerülendő, mert folyadékok ugyan, de összességében vizet vonnak el a szervezettől. Az inhaláció is segíthet, mert egyrészt segíti a légutak kitisztulását, másrészt megóvja a nyálkahártyát a kiszáradástól, s így csökken a köhögési inger és a torokfájás is.

 



Orrspray használata csak rövidtávon javasolt (általában maximum 5 napig), mert hosszútávú alkalmazásától kiszáradhat és bedagadhat az orrnyálkahártya. Ezen kívül függőséget is okozhat.

 



Léteznek még ibuprofen, paracetamol illetve acetilszalicilsav tartalmú gyógyszerek, amelyek csökkentik a fejfájást és a lázat, ám mellékhatásaikon kívül azért sem ajánlatosak, mert elnyomják a tüneteket, így a még lábadozó ember gyógyultnak hiheti magát, és legyengült szervezetét túlterhelve könnyen visszaeshet.

 



A megfázás kezedeti szakaszában fogyasztott nagydózisú C vitamin és cink is megkönnyíti és gyorsítja a betegség lefolyását.

 



Mint említettük a megfázást is vírus okozza, a vírusok ellen pedig az antibiotikumok nem használnak. Vannak viszont olyan természetes vírusölő gyógynövények mint a fokhagyma, a hagyma, a gyömbér, a grapefruitmag csepp vagy az ezüst colloid, melyeket bevethetünk ilyen esetben is.

Kevesen tudják de a friss reszelt tormát is használhatjuk köhögés, rekedtség, légcsőhurut és orrdugulás kezelésére.

 



Gyógyteák közül a kamilla, a zsálya, a bodza és a lándzsásútifű és a menta enyhítheti a megfázás tüneteit. Lehetőleg mézzel ízesítsük a teákat, de könnyebb a fokhagymát vagy a gyömbért is elfogyasztani, ha apróra vágva mézbe keverjük őket..

 


A fűszernövények közül a gyömbér mellett a kurkuma és a fahéj fokozott fogyasztása ajánlott ilyenkor.

 



Nagymamáink jó erős csirke levest adtak a betegeknek és ma már tudományos kutatások is bizonyítják, hogy a csirkehúsleves tisztítja a légutakat, enyhíti a légzési nehézségeket, ezáltal elősegíti a gyógyulást. Mivel könnyen emészthető, a gyomrot sem terheli meg, így több energiája marad a szervezetnek a vírusok leküzdésére.

 



Lehetőleg könnyen emészthető, főtt, párolt ételeket, sok zöldséget és gyümölcsöt fogyasszunk a betegség alatt. Kerüljük a tejtermékek fogyasztását mert azok fokozzák a nyákképződését.

 



A tünetek enyhítésére használhatunk illóolajokat is, különösen a levendula, az eukaliptusz, a borsmenta, a kakukkfű és az oregano olaj segít ilyenkor. Csepegtessünk pár cseppet a párologtatóba vagy használhatjuk őket inhalálásra is. Nagyon fontos hogy a betegszoba levegője ne legyen túl száraz, az illóolajos párologtatás segíthet az orrdugulás és a köhögés enyhítésében. A sósvizes orr és torok öblítés is nyugtatja a gyulladt nyálkahártyákat.

 



Mindent amit az influenzáról tudni kell című digitális könyvemben bővebb információt találhatnak a betegség alatti életmódról, a betegek ápolásáról, a gyógynövények használatáról, többféle alternatív és kiegészítő terápiáról. 

Nyári Zsuzsa

 



 

Forrás: http://magazin.gyogyulasutjai.hu/#cikk01